Casablanca - 82 éve készült a legnagyobb filmklasszikus

2024/12/28. - írta: Morpheus_

casablanca_bogart_bergman.jpg

A kép forrása: diezminutos.es

Kertész Mihály nagy klasszikusa a háromszoros Oscar díjas Casablanca éppen 82 éve, 1942 végén került az amerikai mozikba. Akkoriban még javában tartott a második világháború így a történet különleges aktualitást kapott. Hitler hadserege ugyanis két évvel korábban, 1940 június 14-én vonult be Párizsba, melyet Franciaország kettéosztása követett. Északon német megszállás jött létre, délen viszont Vichy központtal egy német-barát bábállam, mely megörökölte Franciaország gyarmatait is, így többek közt Marokkót és Casablancát.

Az Észak-afrikai Casablanca városa a világháború első szakaszában (1940 júniusától egészen 1942 novemberéig) az Európából menekülni próbálók utolsó állomása lett. A kontinens számtalan országából igyekeztek ugyanis Casablancába a nácik elől menekülők, hogy onnan Amerikába jutva vészeljék át a háborús időket. A történet középpontjában is egy menekülő pár áll: a gyönyörű Ilsa Lund (Ingrid Bergman) és az ellenálló Victor László (Paul Henreid). A fiatal pár egy szép napon Casablancába érkezik, ahol megtudják, hogy csak úgy juthatnak tovább, ha útleveleket (és kiutazási engedélyt) szereznek. Az egyetlen ember azonban, aki ilyesmivel Casablancával rendelkezik, a Cafe Américain cinikus tulajdonosa: Rick Blaine (Humphrey Bogart), aki titokzatos módon nagyon is jól ismeri Ilsát. Ezen a ponton érdemes közelebbról is megismernünk a karaktereket.

casablanca_foszereplok.jpg

A kép forrása: port.hu

A látszólag boldogságban és szeretetben együtt utazó és Amerikába készülő házaspár női tagja (Ilsa) korábban még egy másik férfiba volt szerelmes. Mielőtt a nácik bevonultak Párizsba Ilsa a francia fővárosban élt és egy ideje már halottnak hitt férjét gyászolta. A gyászt azonban hamar elhomályosította egy új szerelem megjelenése: a jóképű Rick Blaine (Humphrey Bogart) felbukkanása. A fiatalok között szenvedélyes kapcsolat alakul ki, ám a nácik bevonulása új helyzetet teremt: menekülniük kellett Párizsból. A menekülés napján azonban az esős pályaudvaron csak Rick jelenik meg, Ilsa önmaga helyett egy szakító levelet küld a férfinak. Rick mélységesen csalódottan és megtörten hagyja el Párizst. Mint később kiderül: Casablancában köt ki, ahol kávézót nyit "Ricks Café Americain" néven. Mivel gyűlöli a nácikat, kapcsolatokat ápol a helyi ellenállással, így kerül hozzá két útlevél, mely bárkit Amerikába segíthet.

Valamivel később Ilsa is megjelenik Casablancában férjével együtt és nagy szüksége van az útlevelekre. Renault kapitány azonban (Claude Rains) résen van: árgus szemekkel figyel mindenkit, főleg Rick bárját, mert ő is sejti ahogyan mindenki a városban, hogy az útlevelek az amerikainál vannak. A német megszállók parancsnoka Strasser őrnagy (Conrad Veidt) fejeket követel, az ellenállók fejét és mindazokét, akik az útlevelekkel kapcsolatba kerülnek. Eközben Ilsa eljut Rickhez és színt kell vallania a férfinak: a dokumentumokért cserébe el kell mesélnie Ricknek, hogy miért hagyta el annak idején és mióta van férjnél. Ekkor kiderül a teljes igazság: Ilsa azon a bizonyos esős párizsi napon, (amikor menekülését tervezte szerelmével) megtudta, hogy halottnak hitt férje valójában életben van (és szüksége van rá). Kénytelen volt lezárni kapcsolatát Rickkel és férjéhez sietnie. Rick keserűen hallja mindezt és italba fojtja bánatát, miközben hűséges társa, a zongorista Sam (Dooley Wikson) a Múlik az időt játssza neki. (Ez a híres dal, a As Time Goes By legalább olyan népszerű lett napjainkra mint maga a film.)

casablanca_bogart_and_sam.jpgA kép forrása: eater.com 

A dilemma és a lecke innentől alaposan fel van adva Rick számára: vagy átadja Ilsa és férje számára az útleveleket és örökre elveszti a szeretett nőt vagy maga használja fel a kiutazási engedélyeket és új életet kezd Ilsával Amerikában. Természetesen az önzetlenebb utat választja és a filmtörténelem legromantikusabb búcsújával köszön el örökre szerelmétől.

A Casablanca különleges film: egyrészt megteremtette a cinikus és férfiasan lezser hős archetípusát Rick Blaine alakjával, Humphrey Bogart utánozhatatlan alakítása révén, másrészt egy romantikusan megható történettel ajándékozta meg a világot, melyben ellentétes érzelmek is jól megférnek egymással: hősiesség és félelem, önzetlenség és gonoszság, szerelem és gyűlölet. Casablanca bátran néz szembe a nácikkal, zeng a Marseilles Rick bárjában, mindenhol ellenállók vannak és a harc szimbólumának tekintett Victor Lászlót hősként tisztelik. Részben ez az egyik oka annak, hogy Rick a megmentésük mellett dönt. A másik ok, hogy szereti annyira Ilsát hogy lemondjon róla. Pont ahogyan a film  leghíresebb párbeszédében elhangzik:

  • - te Victorhoz tartozol. Te tartod benne a lelket. Ha most nem mész el, meg fogod bánni. Talán nem ma, nem is holnap, de hamarosan. Életed végéig.
  • - Mi lesz velünk?
  • - Nekünk megmarad Párizs. Elveszett mielőtt eljöttél Casablancába, de tegnap újra megtaláltuk.
  • - De én azt mondtam, nem hagylak el.
  • - Sohasem fogsz. Nekem is van dolgom. Ahova megyek, nem követhetsz, nem teheted amit én. Nem vagyok nemes lelkű. De világos, hogy három ember problémája nem sokat számít ebben az őrült világban. Egy nap majd megérted. Fel a fejjel, kölyök! 

casablanca_final_scene.jpg

A kép forrása: doubletakefilmblog.com

A Casablanca akárányszor újranézhető nagy klasszikus, három fejelthetetlen színésszel, ők Ingrid Bergman, Humphrey Bogart és Renault kapitány szerepében Claude Rains. A filmtörténelem máig legnagyobb klasszikusa, blogunkon az egyetlen 5/5 csillagos értékelés.

5csillag.jpgmorfeusz_also_logo.jpg

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://morfeusz.blog.hu/api/trackback/id/tr5118761932

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Crood 2024.12.29. 10:03:51

A Casablanca egy romantikus háborús történet, melynek vége az önzetlenségről szól: képes e valaki önként elegendi másodszor is azt, akit igazán szeret? Számomra a fim emiatt érdekes és persze maga Rick Blaine alakja miatt is, akiről egyébként sokat elárul a történet. Harcolt a nácik ellen életének egy szakaszában és szabadságra vágyó ember. Humphrey Bogart kitűnően alakította a karaktert, noha végül nem kapott Oscart. Az arnya szobrocskát 9 évvel később ítélték neki, 1952-ben az Afrika királynője című filmben nyújtott alakításáért.
süti beállítások módosítása